Lean manufacturing – poznaj ponadczasową filozofię zarządzania procesami produkcyjnymi!

Lean manufacturing – poznaj ponadczasową filozofię zarządzania procesami produkcyjnymi!

Dziś opowiemy o zasadach sprawnego zarządzania przedsiębiorstwem, które ostały zebrane w jedną całość w połowie ubiegłego wieku i pozostały z nami do dziś. Poznaj strategię zarządzania, która wciąż ma zastosowanie pomimo postępu technologicznego, jaki ludzkość poczyniła na przestrzeni ostatnich dekad. Kto konkretnie wymyślił lean manufacturing i do czego konkretnie odnosi się ten termin? Dlaczego ta strategia jest tak ponadczasowa i do dnia dzisiejszego jest stosowana przez największych graczy na rynku? Zapraszamy do lektury!

Ponadczasowa strategia zarządzania produkcją

Kiedy wymyślono lean manufacturing? To strategia zarządzania produkcją opracowana przez Japończyków w połowie lat 50 XX wieku. To wtedy, w biurach firmy Toyota zaczęto zastanawiać się nad tym, w jaki sposób zoptymalizować koszty produkcyjne. Wniosek firmowych ekspertów był prosty – należy maksymalnie ograniczyć straty czasu i pieniędzy w procesie, zautomatyzować produkcję i wystrzegać się marnotrawstwa na każdym etapie produkcyjnym. Wszystko to miało być osiągnięte przy jednoczesnym utrzymaniu najwyższej jakości końcowego produktu. W jaki sposób zamierzano osiągnąć powyższe cele? Eksperci Toyoty uznali, że firmie potrzebna jest autorska filozofia zarządzania przedsiębiorstwem – i tak właśnie powstał lean manufacturing. W jego ramach zaznaczono siedem marnotrawstw, których należy się za wszelką cenę wystrzegać.

Te marnotrawstwa to gromadzenie niepotrzebnych zapasów – na przykład części samochodowych, które po prostu z czasem się starzeją, i nie mogą już zostać wykorzystane w nowych modelach produkowanych samochodów. Kolejna na liście była nadprodukcja, której skutkiem był nadmiar produktów, których nie można było sprzedać na przesyconym rynku. Trzecie na liście było z kolei marnotrawstwo czasu – każdy pracownik pobiera przecież wypłatę za godziny pracy, należy więc unikać niepotrzebnych przestojów, w trakcie których oczekuje on na potrzebne części, lub narzędzia więc nie może wykonywać zleconych zadań. Jeżeli już mowa o narzędziach, to kolejne dwa punkty na liście marnotrawstw odnosiły się do niepotrzebnych ruchów i czynności – tam, gdzie można należy systematyzować pracę bądź zastępować pracę ludzką, pracą maszyn. Ostatnie dwa punkty dotyczyły materiałów stosowanych przy produkcji – a konkretnie zarządzaniu ich dostawami i wykorzystywaniu w taki sposób, aby wykorzystywać je w jak największym stopniu.

Współczesny lean manufacturing

Żyjemy w dobie automatyzacji procesów przemysłowych – dziś każda nowoczesna fabryka stara się wdrażać rozwiązania optymalizujące koszty produkcyjne i zwiększające wydajność zakładu. Twórców filozofii lean manufacturingu można śmiało uznać za wizjonerów, ponieważ zasady siedmiu marnotrawstw idealnie wpasowują się w założenia rewolucji przemysłowej 4.0. Na koniec warto zadać sobie pytanie, skoro lean manufacturing został opracowany już w połowie XX wieku, to czy wspomniana rewolucja przemysłowa 4.0 faktycznie rozpoczęła się w wieku XXI, czy kilka dekad wcześniej?