Ochrona wyświetlacza telefonu. Folia czy szybka – która z nich sprawdzi się lepiej na ekranie?
Dziś wiele osób nie wyobraża sobie życia bez smartfona. To coś więcej niż telefon – ten mały, podręczny komputerek zapewnia nam nie tylko łączność ze światem, umożliwia przeglądanie dokumentów czy surfowanie o internecie. Podstawowym elementem każdego smartfona jest oczywiście ekran – ten duży element jest niestety również bezpośrednio narażony na uszkodzenia mechaniczne. W jaki sposób zabezpieczyć ekran smartfona? Odpowiedź jest prosta – folią bądź szkłem ochronnym. Dzisiaj porównamy te dwa produkty i postaramy się odpowiedzieć na pytanie, który z nich lepiej sprawdzi się na ekranie? Sprawdźmy!
Folia na ekran – wady i zalety
Nasze porównanie zaczniemy od wymienienia mocnej strony każdego z produktów. Jakie więc zalety ma folia na telefon? Przede wszystkim folia nie pęka – dlatego, istnieje niewielkie ryzyko, że uszkodzimy ją w momencie, w którym telefon zderzy się z podłożem. Z drugiej jednak strony, takie akcesorium nie zapewnia ochrony ekranu tak solidnej, jak szkło ochronne. Folia ochronna na ekranie nie zabezpiecza telefonu przed uszkodzeniem wskutek uderzeń o ostre kanty przeróżnych przedmiotów. Warto mieć to na uwadze w szczególności, jeżeli przechowujemy telefon w torebce z kluczami. Kolejna sprawa to odporność folii na zarysowania – w szczególności, jeżeli mowa o tak zwanej folii hydrożelowej. Tego rodzaju folia potrafi niwelować niewielkie odkształcenia powstałe wskutek tarć czy nacisku. Ok, a jaka jest największa wada tego akcesorium? Tak jak już wspomnieliśmy – folia nie zapewnia ochrony, tak solidnej, jak szkło hartowane. Fakt – prezentuje się estetyczniej i nawet po kilku upadkach i miesiącach używania, nie zobaczymy na niej pęknięć i rys. Z drugiej jednak strony, przy mocniejszym upadku lub zderzeniu, pęknięcia możemy zobaczyć – ale na ekranie smartfona.
Szkło na ekran – wady i zalety
Jaka jest największa zaleta szybki na ekran? To proste – solidna ochrona. Takie szkło zapewnia pełną ochronę wyświetlacza nawet w obliczu naprawdę silnego zderzenia z podłożem. Fakt – jest to mniej estetyczny rodzaj ochrony i z czasem z pewnością pojawią się na nim uszkodzenia i pęknięcia. Z drugiej natomiast strony, folia na ekran nigdy nie zabezpieczy telefonu w takim stopniu jak właśnie szkło. Warto w tym miejscu nadmienić, że pojawiające się na szybce pęknięcia powstają wskutek przejmowania przez warstwę ochronną siły uderzenia. W innym przypadku taka siła spadłaby bezpośrednio na ekran, ponieważ folia, nawet ta hydrożelowa, nie jest w stanie amortyzować uderzeń w takim stopniu jak właśnie szybka.