Optymalizacja kosztów produkcyjnych dzięki automatyzacji – sprawdź, jak to działa!

Optymalizacja kosztów produkcyjnych dzięki automatyzacji – sprawdź, jak to działa!

Im mniejszy koszt produkcyjny tym w atrakcyjniejszej cenie możemy zaoferować dany produkt – i pewnie dlatego, stale staramy się optymalizować procesy produkcyjne w firmie. Dziś więc opowiemy o automatyzacji produkcji i płynących z niej korzyściach. W jaki sposób podnieść wydajność produkcyjna fabryki i jednocześnie ograniczyć koszty produkcyjne? To cenne informacje niezależnie od tego, w jakiej branży działa dany zakład. Zapraszamy do lektury!

Na czym polega automatyzacja procesów produkcyjnych?

Czym właściwie jest automatyzacja produkcji? Automatyzacja, lub robotyzacja jak niektórzy ją nazywają polega na wdrożeniu szeregu rozwiązań technologicznych usprawniających funkcjonowanie danego zakładu. Finalnie, wdrożenie tego procesu polega na zastąpieniu pracy wykonywanej przez ludzką załogę zakładu, pracą wykonywaną przez maszyny. Żyjemy w dobie rozwoju technologicznego a wiele monotonnych, prostych czynności w zakładzie może być obecnie wykonywanych przez roboty. Na rynku dostępne są między innymi pakowarki i kartoniarki – drugie z wymienionych zajmują się składaniem opakowań po to, aby pakowarki mogły do nich pakować dane produkty. Na rynku znajdziemy również maszyny zajmujące się naklejaniem naklejek oraz podajniki i wysięgniki zajmujące się realizacją transportu bliskiego w zakładzie. Ok, zapewne wiele osób zapyta teraz – gdzie kupić wszystkie te maszyny? Spokojnie wdrażaniem rozwiązań automatyzacyjnych zajmują się firmy wyspecjalizowane w tym zakresie. Pierwszym krokiem jest audyt, w trakcie którego eksperci z takiej firmy analizują cały proces produkcyjny i na jego podstawie proponuj ą rozwiązania, które mogą go przyspieszyć.

Korzyści płynące z automatyzacji procesu produkcyjnego

Dlaczego warto automatyzować proces produkcyjny? To proste! Maszyny mogą pracować szybciej i wydajniej niż pracownicy ludzcy. Nie potrzebują przerw ani dodatków za nadgodziny. Dany zakład może więc działać przez siedem dni w tygodniu, bez przerwy co znacznie podniesie jego wydajność. Kolejna sprawa to dokładność – w zakładach produkcyjnych, w których w pełni zautomatyzowano proces produkcyjny ryzyko błędu produkcyjnego spada do około 0.2 %. Warto również wspomnieć o optymalizacji kosztów produkcyjnych – tak jak wspomnieliśmy, maszyny nie potrzebują dodatków za nadgodziny. Nie potrzebują również miesięcznej wypłaty czy ubezpieczenia zdrowotnego. Delegowanie zadań związanych z procesem produkcji maszynom, pozwala więc na ograniczenie wydatków związanych z zatrudnieniem pracowników.