Szkło ochronne czy folia – która ochrona lepiej sprawdza się na ekranie smartfona?

Szkło ochronne czy folia – która ochrona lepiej sprawdza się na ekranie smartfona?

Folie ochronne i szkła hartowane na ekran to dwie najpopularniejsze grupy akcesoriów ochronnych na ekran smartfona. Oczywiście, na rynku znajdziemy również tak zwane szkło płynne, lub inaczej nano szkło, lecz ta forma ochrony nie ma tak wielu zwolenników, jak wymienione już szkła i folie. Dziś więc postanowiliśmy sprawdzić, która ochrona ekranu sprawuje się lepiej – jakie są wady i zalety szkieł ochronnych? Czy folia dobrze zabezpiecza ekran smartfona? Zapraszamy do lektury!

Ekran jest piętą achillesową każdego smartfona

Ekran jest najbardziej czułym punktem każdego smartfona – niezabezpieczony jest narażony na wszelkie uszkodzenia. Noszenie smartfona w torbie czy plecaku zawsze skutkuje powstawaniem mikrouszkodzeń na powierzchni ekranu – to ryski, które z czasem stają się coraz bardziej widoczne. Kolejnym zagrożeniem jest uszkodzenie ekranu powstałe w wyniku upadku telefonu. Nie ma co ukrywać, ze względu na to, że aktualnie panuje trend na duże telefony, nowe smartfony gorzej leżą w dłoni i częściej może się zdarzyć, że po prostu mogą nam wypaść. Każdy, kto kiedykolwiek zbił ekran w smartfonie, wie, że jego wymiana sporo kosztuje – zazwyczaj jej koszt to kilkaset złotych. Ekran więc należy zabezpieczać folią bądź szkłem na telefon – oto wady i zalety obu tych akcesoriów ochronnych.

Folia na ekran telefonu

Czy folia ochronna do telefonu zapewnia odpowiednią ochronę wyświetlacza? To zależy od tego, jaką folię kupimy. Przede wszystkim, aby akcesorium to chroniło ekran na pożądanym poziomie, musi mieć odpowiednią grubość, dlatego nie warto stosować folii o grubości poniżej 0,2 mm. Zaleta folii jest to, że dobrze chroni ona ekran telefonu przed zarysowaniami i przez długi czas zachowuje estetyczny wygląd. Minusem natomiast jest to, że nie chroni ona ekranu smartfona przed uderzeniami o ostre czy twarde przedmioty w takim stopniu, jak szkło ochronne. Kolejną wadą tego rozwiązania ochronnego jest stosunkowo trudna aplikacja – folię ochronną trudniej jest nałożyć na ekran niż szkło.

Szkła ochronne na telefon

Nakładanie szkła ochronnego na ekran telefonu jest czynnością prostą i poradzi sobie z nią nawet osoba niemająca doświadczenia w tym zakresie. Kolejną zaletą szkła ochronnego jest ochrona ekranu przed silnymi uderzeniami, naciskiem oraz obiciami o krawędzie przedmiotów – większość siły takich uderzeń szybka przejmuje na siebie i w ten sposób chroni ekran przed uszkodzeniem. Minusem szkła ochronnego jest natomiast to, że w krótkim czasie na jego powierzchni zobaczymy pęknięcia, ukruszenia i rysy – niestety, szkło jest twardym, a zarazem kruchym tworzywem. Która wersja ochrony sprawdzi się lepiej na ekranie Twojego telefonu? To zależy od tego, w jaki sposób używasz smartfona. Jeżeli Twój telefon jest często narażony na uszkodzenia mechaniczne, to zabezpieczenie ekranu szkłem okaże się lepszym rozwiązaniem. Jeżeli natomiast cenisz sobie estetykę urządzenia, a telefon zazwyczaj przechowujesz na biurku bądź w zabezpieczającym etui to folia ochronna spełni Twoje oczekiwania.