Szybka czy folia na telefon – co lepiej sprawdzi się na Twoim ekranie?

Szybka czy folia na telefon – co lepiej sprawdzi się na Twoim ekranie?

Ekran smartfona jest jednym z najbardziej czułych punktów tego urządzenia. Nic więc dziwnego, że większość z nas stara się go zabezpieczyć. W tym momencie nasuwa się pytanie – jak najlepiej zabezpieczyć ekran smartfona? Czy lepiej sprawdzi się folia ochronna, czy szybka na ekran? Postanowiliśmy to sprawdzić!

Zawsze zabezpieczaj ekran smartfona

Już na początku nadmienimy, że ekran smartfona należy zawsze zabezpieczać. Praktyka pokazuje, że pomimo zapewnień producentów o trwałości materiałów zastosowanych przy produkcji smartfona ich ekrany po prostu pękają w oczach. Wystarczy upadek z niewielkiej wysokości, lub nawet przechowywanie telefonu w torebce z kluczami czy innym twardym, lub ostrym przedmiotem, aby na naszym ekranie pojawiły się pierwsze rysy i pęknięcia. Jak w takim razie zabezpieczyć ekran telefonu przed uszkodzeniem? To proste – folią lub szybką. Jakie są właściwości tych zabezpieczeń? Już tłumaczymy!

Folia na telefon czy szkło ochronne?

Jest elastyczna, prosta w nakładaniu, nie ogranicza kątów widzenia ani nie zaburza odzwierciedlenia kolorów – nic więc dziwnego, że folie na telefon mają tak wielu zwolenników. Czy jednak folia na telefon jest w stanie skutecznie ochronić ekran przed uszkodzeniem w sytuacji, w której telefon spada nam na twarde podłoże z wysokości kilkudziesięciu centymetrów? Niestety, okazuje się, że szkło ochronne lepiej zabezpiecza ekran telefonu w takiej sytuacji. Czy to jednak oznacza, że folie na telefon do niczego się nie nadają? Zdecydowanie nie – wszystko po prostu zależy od tego, w jaki sposób używamy telefonu oraz od tego, jak duży mamy ekran. Folie na telefon lepiej sprawdzą się przy mniejszych telefonach. Cóż prawda jest taka, że aparaty, które lepiej leżą w doni, rzadziej lądują na podłożu.

Wady i zalety szkła ochronnego

Warto jeszcze wspomnieć o wadach i zaletach szkieł ochronnych. Po pierwsze, szkło ochronne jest o wiele trudniej zamocować na ekranie telefonu, niż poliwęglanową folię. W trakcie montażu szkło może pęknąć, a przecież nie o to chodzi, by uszkodzonym szkłem zabezpieczać wyświetlacz przed uszkodzeniem. Szkło ochronne lepiej zabezpiecza telefon przed upadkami z wysokości, ale na jego powierzchni szybciej zobaczymy pęknięcia i ukruszenia, ponieważ w ramach zabezpieczania przejmuje ono na siebie siłę uderzenia. Jaki rodzaj ochrony lepiej sprawdzi się na Twoim ekranie? Odpowiedz sobie na to sam – jeżeli telefon przysłowiowo „często leci Ci z ręki” to lepiej zabezpiecz jego ekran szybką. Jeżeli natomiast jak ognia unikasz widocznych rys i pęknięć nawet na warstwie ochronnej, to wybór folii będzie o wiele lepszym rozwiązaniem.